dr inż. Anna-Maria Szymańska
Absolwentka ATR w Bydgoszczy,
Wydział Zootechniczny (1995).
Stanowisko asystenta do 1997 roku.
Studia podyplomowe: Ochrona Środowiska.
Studia doktoranckie: Katedra Hodowli Bydła,
Wydz. Zootechniczny ATR w Olsztynie (1997-2001).
Doktor nauk rolniczych - Wydział Bioinżynierii Zwierząt,
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (2001).
Podyplomowe Studia Organizacji i Zarządzania
dla Kadry Kierowniczej Przedsiębiorstw (2003-2004).


Strona główna

Książka
"Użytkowanie krów holsztyńsko-fryzyjskich
w warunkach polskich"
dr inż. Anna-Maria Szymańska
ISBN 83-88436-36-8

"Czyste mleko od zdrowych zwierząt
stanowi luksus bogatych,
podczas gdy powinno być
powszechnym pożywieniem biednych"
Mahatma Gandhi




Home
Książki
Czytelnia
Publikacje naukowe
Artykuły pupularnonaukowe
Prywatnie

Rasa holsztyńsko-fryzyjska

Znaczący wpływ na aktualny stan hodowli bydła
czarno-białego na świecie wywarła odmiana holsztyńsko-fryzyjska (hf). Odmianę tę wyhodowano w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, wywodzi się ona jednak z importowanego do Ameryki Północnej niemieckiego i holenderskiego bydła czarno-białego. Gdy w 1905 r. wybuchła w Europie epidemia pryszczycy, import bydła wstrzymano, a zakupione dotychczas pogłowie selekcjonowano przez kilkadziesiąt lat w kierunku mlecznym (Puchajda i in. 1995).
Do Polski pierwsze jałówki holsztyńsko-fryzyjskie sprowadzono z Ameryki Północnej w 1973 r. W następnych latach rozpoczęto import nasienia buhajów hf. Zapoczątkowało to prace hodowlane nad doskonaleniem krajowej populacji bydła czarno-białego (Jasiorski, 1991).
Holsztyno-fryzy są bydłem wcześnie dojrzewającym. Pierwsze wycielenia następują w 24. miesiącu życia. Buhajki przy urodzeniu osiągają wagę 38-45 kg, a cielaczki 35-40 kg.
Umaszczenie zwierząt jest czarno-białe i czerwono-białe. Genetycznie jest to rasa rogata. Bydło to charakteryzuje się dużą wyprostowością (wysokość w kłębie wynosi u buhajów 140-145 cm, a u krów 135-150 cm), znaczną masą ciała (buhaje ważą ok. 1 050 kg, a krowy 650-700 kg), płaskim umięśnieniem (Nowicki i in., 1995).
Dorosła krowa holsztyńsko-fryzyjska ma wysoko zawieszone wymię o długiej podstawie, dużej szerokości, umiarkowanej głębokości i równych ćwiartkach (Jurczak, 1997). Strzyki są cylindryczne o poprawnej długości i grubości. Wymiona są dobrze przystosowane do doju mechanicznego. Rzadziej niż u innych odmian rasy czarno-białej (cb) obserwuje się stany zapalne wymienia (mastitis).
Czystorasowe hf pod względem wydajności mlecznej dysponują wysokim, przekraczającym 8 000 kg mleka za 305 dni, dojem i znacznie przewyższają pozostałe odmiany bydła cb (Bielak i Mandecki, 1995; Nowicki i in., 1995; Kandzi i Pawlak, 1997).
Rekord wydajności mleka w okresie laktacji ustanowiony
w 1975 roku przez krowę Beecher Arlinda Ellen wynosił
25 047 kg. Natomiast rekord życiowej wydajności mleka również należy do krowy tej rasy i wynosi 150 409 kg,
a ustanowiła go krowa College Ormsby Burk w 14 laktacjach.

"Użytkowanie krów holsztyńsko-fryzyjskich w warunkach polskich"




dr inż. Anna-Maria Szymańska




Książki
UŻYTKOWANIE KRÓW HOLSZTYŃSKO-FRYZYJSKICH W WARUNKACH POLSKICH
Książkę można nabyć m.in. w księgarniach w Bydgoszczy i Olsztynie.
Zamówienia można składać również bezpośrednio.
Serdecznie zapraszam pracowników naukowych, studentów, hodowców i wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z moimi publikacjami oraz artykułami popularnonaukowymi z zakresu hodowli bydła. Chętnie udzielę odpowiedzi na Państwa pytania.

UŻYTKOWANIE KRÓW HOLSZTYŃSKO-FRYZYJSKICH
W WARUNKACH POLSKICH

Szymańska A.M., 2002,

Wstęp
Zachodzące w ostatnich latach w Polsce zjawiska transformacji ekonomicznej państwa stworzyły bardzo trudną sytuację dla sektora produkcji mlecznej. Cofnięcie dotacji do tej produkcji przyczyniło się do wzrostu cen detalicznych wyrobów mleczarskich, a w konsekwencji do spadku popytu na nie. Równocześnie szeroka obecność subsydiowanego importu postawiła przed rodzimym producentem mleka niełatwe zadanie sprostania tej konkurencji.



Doskonalenie krajowego pogłowia bydła w kierunku zwiększenia produkcji i poprawy jakości mleka napotyka w praktyce na szereg problemów natury agrarnej i ekonomicznej. Natomiast warunki do chowu i hodowli bydła nie były z wielu względów i nadal nie są sprzyjające. Przyczyną tych uwarunkowań w ostatnich latach jest duży spadek pogłowia bydła, w tym także krów mlecznych. Modyfikacja użytkowania krów mlecznych na potrzeby współczesnego rolnictwa była inspiracją do napisania tej książki.
Niech myśl naukowa zawarta w tej książce przyczyni się do tego, że produkt żywnościowy, jakim jest mleko pochodzące z Polski, będzie uznawany w Europie za najlepszy.
Żywię nadzieję, że książka ta będzie dobrze służyła studentom, hodowcom bydła mlecznego i rolnikom.
dr inż. Anna-Maria Szymańska


Książkę można kupić w następujących księgarniach:

BYDGOSZCZ
Księgarnia ATR
Bydgoszcz, ul. Kaliskiego (parter)

OLSZTYN
Księgarnia ŻAK
ul. Oczapowskiego 6,
Olsztyn-Kortowo
tel. (89) 523 37 18

Zamówienia można również składać bezpośrednio:

KONTAKT
dr inż. Anna-Maria Szymańska
e-mail: amszymanska@wp.pl

ZAPRASZAM!

  HOME CZYTELNIA KSIĄŻKI PUBLIKACJE ARTYKUŁY PRYWATNIE